Beszélhetünk szimbiózisról (az emésztőrendszerben található több ezer különféle mikroorganizmus hasznos, kölcsönös és kiegyensúlyozott együttéléséről), illetve diszbiózisról (ami az említett egyensúlyi állapot felborulását jelenti).
A belekben mintegy 1020-féle baktérium található. A szájüregtől indulva és a végbél irányába haladva a baktériumok száma fokozatosan növekszik, a sterilnek mondható alsó nyelőcsőtől kezdve a végbél közelében már 1012 db/mm3 mennyiség található.
A baktérium-flóra „kiszorító” tevékenysége mellett a bél nyálkahártyájának is van védelmi feladata. Ez, a tápcsatornán bejutó nem kívánatos anyagok, elemek felszívódásának megakadályozása. Ilyenek lehetnek por, pollen, élelmiszer adalékok, mezőgazdasági vegyszerek, akár idegen eredetű mikroorganizmusok és azok toxinjai is. Az immunvédelem feladatát a nyirokrendszerhez tartozó ún. Peyer-plakkok és számos apró nyirokcsomó látja el a vékony– és vastagbél területén.
A diszbiózis számos kellemetlenséget tud okozni: rontja a bélfalak immuntulajdonságait, csökkenti a vitamin és tápanyag ellátást, de legfőképpen elősegíti a toxinok és idegen eredetű fehérjék bejutását a szervezetbe.
A bélflóra károsodás okai lehetnek: gyógyszerek (antibiotikumok, hormonok, antidepresszánsok), radioaktív anyagok, nehézfémek (ólom, kadmium, higany), vegyi anyagok, mikroorganizmusok. És ne feledkezzünk meg az érzelmi alapú stresszről!
Mit kínál megoldásként Dr. Josef Jonáš?
A bélszimbiózis visszaállításában, a táplálkozási reform mellett, a méregtelenítésnek is jelentősége van. Mikroba eredetű toxinokat és gócokat számol fel a Joalis ColiDren, a nyirokrendszert tisztítja a Lymfatex, nehézfémeket és radioaktivitást eliminál az Antimetal és Ionyx készítmény. Szóba jön még – allergiás reakciók esetén – az Analerg, és antibiotikum terheltség esetén az ATB nevű Joalis készítmény.